Okuma Becerileri Uygulaması

OKUMA BECERİLERİ, öğrencilerin bilgiyi anlamaya ve iletmeye yönelik becerilerini belirlemeyi amaçlayan bir uygulamadır. Öğrencilerin sınıf düzeyi ve gelişim özelliklerine göre belirlenen özgün metinler ile farklı aparatlar ve boya kalemi kullanarak okumayı etkin bir şekilde belirli bir amaca yönelik gerçekleştirme düzeyleri ayrıntılı geri bildirim karneleri ile ortaya koyulmaktadır.

OKUMA BECERİLERİ, uluslararası geniş ölçekli sınavlar ile yakından ilişkili bir uygulamadır. Bu anlamda öğrencilerin dil kullanım becerilerini sadece ders kazanımları kapsamında değil, aynı zamanda evrensel okuma yeterliklerini göz önüne alarak değerlendirmektedir. Bu amaçla uygulamada sürekli, süreksiz ve karışık metin- ler, görsel okuma metinleri ile birlikte yer almaktadır. Öğrencilerin metinleri anlama, açıklama, ilişkilendirme ve çıkarım yapma becerilerinin yanında kendi düşüncelerini yorumlama ve değerlendirme becerilerini kullanma- larına imkân veren benzersiz bir uygulama olan OKUMA BECERİLERİ, aynı zamanda ayrıntılı ve bilimsel karne- leri ile gelişimi destekleyen ve yönlendiren bir nitelik taşımaktadır.

Okuma Becerileri Uygulaması bilgilendirme için tıklayınız.

Okuma Becerileri Uygulaması Örnek Sorusu İçin tıklayınız.


Kimler katılabilir?

3, 4, 5, 6, 7 ve 8.Sınıf öğrencileri

Başvuru Tarihleri

1 Eylül 2019 -15 Ekim 2019 (Erken Kayıt tarihi) (Uygulama ücreti 30 Türk Lirası)

16 Ekim 2019- 10 Ocak 2020 (Geç Kayıt Tarihi) (Uygulama ücreti  35 Türk Lirası)

Kimler Başvurulabilir?

Sınıf öğretmenleri, türkçe öğretmenleri ve okul idarecileri başvurabilmektedir. Uygulamalar başvuru yapan okullarda uygulanmaktadır.*

*Not: Okullar uygulamaya en az 25 öğrenci ile katılabilmektedir.

Veliler Bireysel Olarak Kayıt Yapabilir mi?

2020 uygulaması için bireysel kayıt alınmamaktadır. Lütfen okulunuzda uygulamanın yapılıp yapılmadığını öğrenmek için okul yönetiminiz ile irtibata geçiniz.

 Uygulamaya kayıt olmak için tıklayınız.